Єдине, що поєднує ці два архітектурні елементи — лоджія та балкон не включаються до житлової площі під час складання паспорта квартири та вважаються неопалюваними приміщеннями. В іншому відмінності будуть відчутними.
Чим відрізняється балкон від лоджії конструктивно?
Щоб розібратися у цьому питанні, потрібно звернутися до будівельних стандартів.
Балкон є майданчиком консольного типу і обов’язково розташовується за зовнішніми межами фасаду будівлі. Несуча або опорна плита – окрема конструкція, яка монтується на певну глибину в будівлю повністю або встановлюється поверх спеціальних балок. Це важливий момент, який визначає гранично допустиме навантаження на балкон. Вона буде суттєво обмежена. Зазвичай балкон тільки з одного боку є сусідами зі стіною, обладнаною балконним блоком, а з трьох інших розташовується парапет у вигляді бетонних плит, кованих перил, балюстради і так далі.Основне призначення, що закладається архітекторами в цей елемент – створити відкритий простір для провітрювання, відпочинку, виходу на свіже повітря і насолоди видом, що простягається.
Перед будь-якими роботами зі скління балкона слід провести його обстеження. Якщо будівля вже стара, з явними ознаками зношування конструкції, знадобиться посилення несучої плити.
Лоджія зазвичай не виступає за межі фасаду. Несуча плита є продовженням міжповерхового перекриття або спирається на капітальні несучі стіни. Завдяки цьому на неї допускається таке ж навантаження, як і будь-яке приміщення всередині квартири. Також лоджія має лише одну відкриту сторону. Інші три — фасад будинку та бічні стіни. Іноді зустрічаються лоджії з двома відкритими сторонами, які зазвичай розташовані на розі будівлі. Часто лоджія відразу від забудовника захищена склопакетами, що дозволяє використовувати її цілий рік як частину житлового простору.
Ще одна архітектурна різниця між лоджією та балконом – перші зазвичай формують вертикальний ряд і розташовуються один над одним на всіх поверхах будівлі. Їхня висота буде аналогічна відстані від підлоги до стелі квартири. Балкони можуть розташовуватися більш хаотично. Нерідкі ситуації, коли над ними немає даху чи козирка. Вони часто зустрічаються у проектах комерційної нерухомості
Історична довідка про походження лоджії та балкона
Набагато легше зрозуміти, що таке лоджія і що таке балкон, якщо простежити історію походження кожного терміна.
Слово “балкон” походить від італійського “balcone”. Його прабатьком стало давньоверхньонімецьке «balko», що в сучасній термінології означає балку. Таким чином, спочатку балкони являли собою балки, що просто виступали зі стіни, які використовувалися для різних цілей, наприклад, для зберігання речей або відпочинку.
Власники будинків оцінили користь такого нехитрого елемента. Надалі балкони стали більш складними і застосовувалися вже для прикраси будівель та розширення корисної площі.
Слово «лоджія» походить від італійського «loggia», який став трансформацією латинського терміна «logeum», який позначав підмостки, поміст театральної сцени. Таким чином, спочатку лоджії були відкритими галереями, розташованими на підмостках. Надалі вони перестали виступати за межі будівлі та перетворилися на архітектурний елемент, що використовувався з різною метою, у тому числі для відпочинку, торгівлі та розваг.
Чим відрізняється лоджія від балкона за зовнішнім виглядом та формою?
Якщо нас цікавить різниця між балконом та лоджією з точки зору використання додаткової площі, слід звернути увагу на їхнє планування.
Для лоджій великої різноманітності не передбачено. Це зумовлено архітектурними особливостями. Простір завжди йде вглиб будівлі та повторює його планувальні рішення. Максимум, на що можна очікувати — еркерний передній край або різні типи скління.
Балкони набагато різноманітніші, особливо у нових ЖК. Ви можете зустріти:
- прямокутні стандартного або подовженого планування;
- напівкруглі або з одним заокругленим торцем;
- трикутні;
- кутові;
- у вигляді трапеції.
Їх форма обмежена лише фантазією архітектора та доступними будівельними технологіями.
Балкон чи лоджія – у чому різниця щодо розмірів?
У будівельних стандартах і для балкона, і для лоджії передбачено нормовані габаритні параметри. Вони стосуються переважно глибини архітектурного елемента:
- Для балконів не рекомендується перевищувати 100 см із міркувань механічної міцності.
- Для лоджій глибина має становити до 120 см. Це аргументується нормою проходження природного освітлення у житлове приміщення.
При цьому довжина балкона може сильно змінюватись. Для лоджії вона обмежена шириною кімнати, що примикає.