Кращий варіант — замовити комплексні послуги у компанії-установника. Досвідчені майстри вміють працювати з будь-якими матеріалами, включаючи натуральний і штучний камінь. Ми в Ekipazh рекомендуємо саме такий підхід.
Але при бажанні і деяких навичках ви зможете обробити укоси самостійно. У цій статті ми докладно розповімо, як це зробити за допомогою пластикових віконних панелей.
Навіщо потрібні нові укоси після установки пластикових вікон?
Заміна вікон неминуче призводить до пошкодження укосів і обробки стін по периметру віконного отвору. Точний замір і акуратний професійний монтаж мінімізують наслідки, але не виключають їх.
З іншого боку, навіть при «теплому» методі установки з бар’єрними мембранами монтажний шов потребує захисту. Якщо цього не зробити в найближчі місяці, матеріали досить швидко почнуть руйнуватися під впливом сонця, механічних пошкоджень. В результаті — погіршення теплоізоляції, «плачучі» вікна, цвіль.
Матеріали для обробки укосів: який краще вибрати?

У сучасних інтер’єрних проектах застосовуються різні матеріали для укосів на вікнах:
- Пластикові сендвіч-панелі. Швидка установка. Добре поєднуються з пластиковими вікнами. Стійкі до вологи та ультрафіолету. Прості в догляді. Але можуть виглядати менш презентабельно і легко пошкоджуються.
- Гіпсокартон. Добре вирівнює укіс. Можна використовувати разом з утеплювачем, штукатурити, фарбувати і наносити будь-яку іншу декоративну обробку. Забезпечує цілісні поверхні без додаткових сполучних планок і куточків. Але монтаж дещо складніший.
- Штукатурка. Можна досягти ідеальної поверхні для будь-якої геометрії укосу, навіть арок і круглих вікон. Але це технологічно складна робота, без навичок з нею не впоратися.
- Масив дерева. Преміум варіант — екологічний, естетичний. Але це дорого, візуально поєднується не з усіма стилями дизайну інтер’єру. Матеріал вимагає регулярного оновлення захисного покриття.
- Різні композитні панелі. Зазвичай це ДСП, ОСБ, МДФ з ламінацією або без, деревно-полімерні композити, деревно-шаруваті пластики, цементно-стружкові плити. Величезна різноманітність оздоблення дозволяє знайти хороший варіант для кожного проекту як з декоративної, так і з функціональної точки зору. Але для акуратного візуального ефекту потрібні навички і відповідний інструмент.
- Натуральний камінь (мармур, граніт, сланець). Дуже міцний і довговічний спосіб, який надає інтер’єру статусності. Унікальний малюнок кожної плити. Але дуже складний в обробці. Перед установкою слід оцінити міцність несучої конструкції, оскільки камінь ще й важкий.
- Штучний камінь (акриловий, композитний, бетонний). Легший і дешевший за натуральний. Пропонується широкий вибір фактур і відтінків з достовірною імітацією природних матеріалів. Але вартість все ще відчутна.
- Керамічна або клінкерна плитка. Відмінна вологостійкість — ідеально для кухні, ванної, фасаду. Стійка до механічних пошкоджень і легко миється. Однак для укладання потрібна рівна підготовлена основа і досвід в подібних роботах.
Які укоси на вікна краще, залежить від типу приміщення, ваших фінансових можливостей і естетичних уподобань. Але якщо мова про самостійну обробку для початківця майстра, ми рекомендуємо зупинитися на пластикових сендвіч-панелях.
Підготовка до роботи: що знадобиться для установки укосів для пластикових вікон з сендвіч-панелей?
Необхідні інструменти:
- Рулетка.
- Будівельний рівень.
- Ножівка по металу або лобзик.
- Канцелярський ніж.
- Шуруповерт або дриль.
- Степлер будівельний (іноді використовується для кріплення пароізоляції).
- Малярний шпатель для нанесення монтажної піни і герметика.
- Пістолет для монтажної піни, якщо вона буде використовуватися.
- Пістолет для герметика.
- Олівець для розмітки.
Необхідні матеріали:
- Сендвіч-панелі бажаної товщини (зазвичай 10 мм) ПВХ, з утеплювачем всередині — основа укосів.
- П-подібні та F-подібні профілі (добірні елементи) — використовуються для кріплення та акуратного оформлення країв панелей і повинні відповідати їх товщині.
- Монтажна піна — для заповнення порожнин і фіксації.
- Герметик (силікон або акрил) — для герметизації стиків і швів.
- Рідкі цвяхи або монтажний клей — альтернатива піні, особливо для приклеювання панелей до укосів.
- Саморізи, дюбелі — для кріплення направляючих профілів.
Щоб розрахувати потрібну кількість матеріалів, необхідно провести виміри і досить прості розрахунки:
- Для кожного вікна вимірюються ширина, висота отвору і глибина укосу.
- Ширина сендвіч-панелей повинна бути хоч трохи більше глибини укосів. Або можна купити великий лист і вже його розкроювати в точний розмір.
- Оскільки обробляти потрібно бічні сторони і верх, то слід розрахувати їх довжину. В ідеалі, на кожну поверхню бажано використовувати суцільну панель. Тоді не потрібно буде ускладнювати завдання стикуванням різних шматків.
- Добірний П-подібний профіль використовується для фіксації панелей по дальньому краю і торцях. Довжина П-профілю (стартової смуги) дорівнює периметру вікна, до якого він буде кріпитися: 2 висоти + 1 ширина.
- F-подібний профіль потрібен для акуратного оформлення зовнішніх зрізів панелей. Вам знадобиться довжина, рівна зовнішньому периметру отвору мінус підвіконня і з урахуванням запасу на підрізку і вирівнювання.
- Одного балона монтажної піни зазвичай вистачає на 1-2 стандартних вікна типової квартири.
- Одна туба герметика 300 мл також витрачається на 1-2 вікна.
Всі матеріали для обробки укосів пластикового вікна слід брати з запасом в 10-15%.
Покрокова інструкція: як оформити укоси своїми руками, використовуючи сендвіч-панелі

Для початку потрібно підготувати поверхню отвору. Видаліть залишки зайвої старої обробки, штукатурки і сміття. Очистіть укоси від пилу і забруднень. При необхідності — прогрунтуйте стіни і дайте просохнути.
Крок 1. Встановлення стартового П-профілю
Відміряйте і наріжте П-профіль за розмірами верхньої і бічних сторін рами. Закріпіть його саморізами прямо до рами вікна по всьому периметру (крім низу, де підвіконня).
Крок 2. Встановлення верхньої панелі
- Виміряйте і виріжте верхню панель укосу. Врахуйте кут «світанку» (невеликий розворот укосу назовні для кращого освітлення).
- Вставте один край панелі в встановлений П-профіль на рамі.
- Заповніть простір між панеллю і стіною монтажною піною зигзагоподібними рухами.
- Щільно притисніть панель до стіни, вирівняйте по рівню і зафіксуйте малярським скотчем на кілька годин, поки піна не висохне.
Крок 3. Встановлення бічних панелей
- Повторіть процедуру для лівої і правої панелей. Точно виміряйте висоту від підвіконня до верхньої панелі.
- Вставте панелі в бічні П-профілі, нанесіть піну і зафіксуйте їх, перевіряючи вертикальність рівнем.
Крок 4. Встановлення фінішного F-профілю
- Після повного висихання піни (див. інструкцію на балоні) акуратно зріжте надлишки канцелярським ножем.
- F-профіль надягається на зовнішній край сендвіч-панелі, закриваючи стик зі стіною.
- Почніть з верхньої планки. У кутах профілі підрізаються під 45 градусів для акуратного стику. Для надійності F-профіль можна приклеїти до стіни декількома краплями герметика або «рідких цвяхів».
Крок 5. Герметизація стиків
Акуратно заповніть всі стики (між панелями і підвіконням, між П-профілем і рамою) білим силіконовим або акриловим герметиком. Розрівняйте шов пальцем, змоченим в мильній воді, або спеціальним шпателем.
Тепер ваші укоси виглядають акуратно, надійно захищають монтажний шов від пошкоджень і залишаються теплими в будь-яку погоду.
Поширені помилки при установці укосів і як їх уникнути
Ми хочемо звернути вашу увагу на найбільш часті прорахунки початківців майстрів:
- Поверхня не очищена від пилу, старої обробки, грибка або залишків піни.
- Неправильні виміри: не враховано глибину профілю або товщину панелі.
- Кривий, рваний зріз.
- Панелі встановлюються «на око», без контролю рівня і прямих кутів.
- Піна видавлює панель назовні або навпаки — панель тримається слабо і бовтається.
- Використовується невідповідний профіль (наприклад, занадто вузький).
- Профіль не встановлений взагалі — панелі вставлені прямо в отвір.
Все це призводить до проблем при експлуатації вікна і погіршує візуальне сприйняття.
Професійна обробка укосів від Ekipazh — гарантія ідеального результату
Навіть найпростіша технологія на базі сендвіч-панелей для недосвідченого майстра буде складною в реалізації. Але укоси — не найкраще місце для «тренувань», вони залишаються на виду. Будь-які недоліки відразу привертають увагу.
Довірте цю роботу фахівцям компанії Ekipazh. Ми вміємо працювати з усіма матеріалами для укосів на вікнах. Будь-яка ваша ідея отримає найкраще втілення. Залишайте заявку на консультацію прямо зараз.