Історія виробництва скла
За зразковими оцінками вчених люди використовують цю технологію вже близько 5-6 тисячі років. В даний час вважається, що батьківщиною скла є Стародавній Єгипет. Хоча деякі представники наукової спільноти вважають, що вона могла бути запозичена єгиптянами у Месопотамії.
Щоб зрозуміти, як роблять скло, людству знадобилося багато часу. Найбільш ранні скляні предмети, виявлені археологами, належать до третього тисячоліття до н.е. Це скляні кульки, які могли випадково вийти у процесі виготовлення металу чи кераміки. До XV століття до н. е. скло масово вироблялося в Передній Азії, на Криті та Єгипті.
У Стародавньому Єгипті матеріал використовувався для виготовлення прикрас, предметів побуту і ритуальних предметів. Єгиптяни також винайшли метод видування, який дозволив набувати виробів складної форми.
У Стародавній Греції склоробство досягло високого рівня розвитку. Греки винайшли його фарбування у різні кольори та відтінки, у тому числі синій, зелений, фіолетовий та червоний. Греки також розробили метод формування маси у формах, що дозволило одержувати вироби з гладкою поверхнею. Це вже цілком може бути скло для вікна.
У Стародавньому Римі склоробство вийшло ще високий рівень. Римляни використовували його для виготовлення вікон, посуду, прикрас та інших предметів. Вони першими застосували для виготовлення скла кварцовий пісок, який дозволив отримувати прозоріші та міцніші вироби.
У період прямування жорстким середньовічним християнським парадигмам люди почали забувати про скло – як роблять його і для чого. Воно вважалося елементом недозволеної розкоші. Однак у епоху Відродження склоробство у Європі досягло нового розквіту. У цей період були винайдені прогресивні методи виробництва, у тому числі пресування та машинного видування.
В XX столітті у скляному виробництві відбулися значні зміни. Було розроблено технології отримання флоат-скла та метод лиття. Завдяки цьому матеріал набув дуже високої якості, дозволяючи досягати заданих характеристик з високим ступенем повторюваності. Завдяки цьому на скло для вікон ціна знизилася, і це вплинуло на архітектурні стандарти.
Із чого роблять скло для вікон?
Ми «Екіпаж» використовуємо продукцію високої якості провідних виробників. Основні компоненти його виробництва такі:
- Кварцовий пісок становить близько 71-73% скляної ваги. Це головне джерело необхідного для створення матеріалу кремнію діоксиду (SiO2), який є основним структуроутворюючим компонентом.
- Сода (Na2CO3) у кількості близько 16% є модифікатором, який знижує температуру плавлення та покращує його плинність. Завдяки її додаванню ми можемо отримувати гладку поверхню та рівномірну товщину.
- Вапняк (CaCO3) є стабілізатором, який підвищує міцність скла для вікон та інших додатків, а також його стійкість до хімічної дії. Його частка сягає близько 10%.
Крім цих основних компонентів можуть додаватися інші речовини, які надають масі певні властивості. Наприклад, для отримання потрібного відтінку додаються оксиди металів, таких як кобальт (надає синьову), міді (зеленого кольору) або заліза (червоного кольору). Для отримання загартованого скла застосовують оксиди лужних металів, наприклад натрію або калію.
Як виготовляють скло для вікон на сучасних підприємствах?
Якщо ви хочете купити скло для вікон ПВХ самостійно, ви йдете у відповідний магазин і вибираєте скло з потрібними параметрами. Однак за кожним із них ховається складний технологічний шлях.
На підготовчому етапі кварцовий пісок, сода та вапняк подрібнюються до дрібної однорідної фракції. Отримана таким чином сировина завантажується у спеціальні печі, де плавиться за температури близько 1600-1700°C. В результаті виходить розплавлена скломаса.
Далі однорідний розплав потребує правильного формування. Для цього використовується кілька технологічних методів:
- Метод флоат-скла є найпоширенішим способом виробництва скла для вікон. Розплавлена скломаса виливається на розплавлений олов’яний шар. В результаті вона рівномірно розтікається по поверхні олова і набуває гладкої поверхні і рівномірної товщини по всій площі шару.
- Метод лиття передбачає заливання у спеціальні форми. Так одержують різні декоративні елементи, які іноді використовуються на вікнах.
- Метод прокатки передбачає формування маси за допомогою двох валків або одного валка та рівної поверхні. Рівномірність буде нижчою, ніж у флоат, зате це дешевше і можна отримати рівні листи великої площі.
Після формування скло охолоджується до кімнатної температури. При цьому відбувається його затвердіння.
Охолоджене скло ріжеться на аркуші потрібного розміру. Різання може відбуватися автоматично або вручну, залежно від обладнання та вимог.
Краї листового скла можуть бути оброблені, щоб запобігти можливим травмам при ручному обігу та для забезпечення безпеки. Це може включати в себе, наприклад, шліфування або загартування.
Тепер листове скло готове перейти у розпорядження компаній, що випускають склопакети для пластикових вікон.
Властивості скла для вікон обумовлені його структурою
Скло не має характерної кристалічної решітки, але його атоми розташовуються в сітчастій структурі, наближеній до рідинної. Відсутність ладу в атомній будові робить скло прозорим.
Численні ковалентні зв’язки забезпечують міцність та стійкість. Його твердість за шкалою Мооса складає 7 одиниць. Для порівняння у алмазу – десятка. Але при цьому ми отримуємо тендітний матеріал. Він легко тріскається, причому у хаотичному порядку. Що знову є наслідком відсутності впорядкованої кристалічної решітки.
Скло стійке до впливу кислот, лугів та інших хімічно активних речовин. Це діелектрик, який не проводить електричного струму.
Також воно погано проводить тепло, що також важливо при виробництві вікон.
Будучи прозорим для видимого діапазону, скло — непереборна перешкода для сонячного ультрафіолету.
Завдяки сукупності цих характеристик виходить чудовий матеріал. При цьому на скло для вікон ціна більш ніж доступна, його можна купити в кожен дім
Яке скло для вікон можна купити в компанії Екіпаж?
Ми пропонуємо склопакети з енергозберігаючим склом. Вони зазвичай мають спеціальні характеристики, спрямовані на зниження втрат тепла та підвищення комфорту у приміщенні. Ось кілька найпоширеніших типів:
- К-скло має тверде покриття з оксиду металу, яке наноситься на внутрішню поверхню скла. Це покриття відображає теплове випромінювання, що виходить із приміщення, що дозволяє знизити тепловтрати через світлопрозору частину.
- I-скло має м’яке покриття із металу з деяким вмістом іонів срібла, яке наноситься на обидві поверхні скла. Воно також відбиває теплове випромінювання, що виходить із приміщення.
- Мультифункціональне покриття поєднує в собі властивості енергозберігаючого та сонцезахисного шару.
Енергозберігаюче скло дозволяє знизити тепловтрати через вікно на 20-40%. Паралельне використання інших технологій дозволяє ще більше підвищити енергоефективність будівель та споруд.
Менеджери Екіпаж допоможуть підібрати правильну конфігурацію з урахуванням індивідуальних параметрів приміщення. Будь-які вдосконалення підвищують підсумкову ціну вікна. Ми не прагнемо зробити дуже дорого. Наша мета – оптимальні характеристики при виправданій вартості.
Залишайте заявку на сайті або телефонуйте нам у робочий час, щоб викликати замірника або отримати детальну консультацію. Ми досконало знаємося на пластикових вікнах і робимо так, як потрібно!