• м. Харків, вул. Сухумська 11
  • м. Київ,  Дніпровська наб. 17, корп.З
  • Безкоштовна доставка по Україні
Точка роси: визначення і до чого тут пластикові вікна

Точка роси: визначення і, причому тут пластикові вікна

Вода в пластикових вікнах або на їхній поверхні – абсолютно зайве явище. Вона здатна пошкодити механізми, спровокувати розмноження цвілі. Щоб зрозуміти, звідки береться конденсат, потрібно розібратися, що таке точка роси і як вона впливає на це явище.

У цій статті ми детально розглянемо взаємозв’язок таких речей, як пластикові вікна і точка роси, причини появи води на елементах віконної конструкції, а також як поліпшити ситуацію.

Від чого і як залежить точка роси?

Перше, що нам необхідно зробити – розібратися з фізикою процесу.

Повітря – багатокомпонентна субстанція. Серед іншого, в ньому розчинена деяка кількість водяної пари. Тому ми можемо говорити про таке поняття, як абсолютна вологість. Це величина, яка показує, скільки водяної пари міститься в одиниці об’єму повітря. Вимірюється вона в грамах на кубічний метр (г/м³). По суті, абсолютна вологість характеризує фактичну кількість вологи в повітрі в певний момент часу.

Однак нескінченно насичувати повітря водяною парою не вийде. Існує межа, при досягненні якої вода з пароподібного стану починає перетворюватися назад на рідину, тобто конденсуватися. Ця межа називається максимальною абсолютною вологістю. Її особливість полягає в тому, що зі зростанням температури вона також збільшуватиметься. Це наочно демонструє таблиця:

Температура, °C-30-20-100102030100
Максимальна абсолютна вологість, (г/м³)0,290,812,14,89,417,330,4598

«Але стривайте», – скажете ви. – «Адже ми звикли вимірювати вологість повітря у відсотках?»

Так, це так звана відносна вологість, яка показує відношення реального вмісту вологи в повітрі до максимально можливого рівня, у відсотковому співвідношенні.

Так от, точка роси – це температура, за якої водяна пара в тій її концентрації, в якій вона на даний момент міститься в повітрі, починає конденсуватися у воду. Іншими словами, це той момент, коли повітря стає настільки насиченим вологою, що вона починає випадати у вигляді роси, туману або навіть льоду.

конденсат на откосах

Точка роси залежить, по суті, від двох чинників:

  • Температури повітря – що холодніше, то швидше ми побачимо крапельки.
  • Відносної вологості – чим вона вища, тим за більшої температури відбувається конденсація. Значення в 100% означає, що межа досягнута.

Усе це принципово важливо в будівництві для розрахунку утеплення огороджувальних конструкцій, до яких належить і скління.

Що означає точка роси на пластикових вікнах?

Уявіть звичайну ситуацію в холодну пору року. Усередині приміщення кочегарить опалення, температура близько 20-25°С, рекомендована вологість повітря становить 40-60%. Припустимо, наразі вона тримається на позначці 50%. Це означає, що в кожному кубічному метрі повітря міститься близько 9 г води в пароподібному стані.

Якщо ми звернемося до таблички, то побачимо, що за такої максимальної абсолютної вологості пара стає насиченою за температури близько 10°С. Це означає, що якщо поверхня рами, склопакета, укосів, підвіконня або іншого елемента виявиться такою холодною, ми виявимо випаровування на пластикових вікнах.

Таким чином, щоб уникнути конденсації води в пластикових вікнах або на їхніх поверхнях, слід забезпечити мінімально необхідну температуру цих поверхонь. Давайте її розрахуємо для оптимальних параметрів мікроклімату всередині приміщення:

  • За точку відліку візьмемо температуру повітря всередині приміщення в 25°С, верхню межу рекомендованого діапазону відносної вологості в 60% і нормальний атмосферний тиск.
  • Що таке точка роси в цих умовах? Для її визначення потрібно знайти реальну концентрацію водяної пари, тобто абсолютну вологість. Максимальна абсолютна вологість у таких умовах становить 23 г/м3. Частка в 60% від неї – це 13,8 г/м3.
  • Для цього показника точка роси становить близько 17°С.

Таким чином, вам потрібно вибрати віконну конструкцію або блок на балкон, точка роси на поверхні яких не досягається. За звичайних кліматичних умов для регіону, теплоізоляційні параметри повинні дозволити підтримувати трохи більшу температуру на поверхні.

При цьому ми неминуче отримуємо градієнтний розподіл температури від мінімальної зовні до максимальної всередині, за якого критична точка виявляється всередині товщі конструкції. Це називається «зрушити точку роси» назовні.

Як визначити точку роси під час встановлення вікон і відвести її на потрібну глибину огороджувальної конструкції?

Для цього слід керуватися актуальними національними стандартами України:

  • ДСТУ EN ISO 10077-1:2022 Теплотехнічні характеристики вікон, дверей і жалюзі. Розрахунок коефіцієнта теплопередачі. Частина 1. Загальні умови
  • ДСТУ EN ISO 10077-2:2022 Теплотехнічні характеристики вікон, дверей і жалюзі. Розрахунок коефіцієнта теплопередачі. Частина 2. Чисельні методи розрахунку для віконних рам
  • ДСТУ EN 14351-1:2020 Вікна та двері. Вимоги. Частина 1. Вікна та зовнішні двері
  • ДСТУ EN 12207:2020 Вікна та двері. Повітропроникність. Класифікація
  • ДСТУ Б В.2.6-79:2009 Конструкції будинків і споруд. Шви з’єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін. Загальні технічні умови.

Ці нормативні документи є базою для вибору і розрахунку параметрів вікна, таких як тип і камерність профілю, конфігурація склопакета, кількість контурів ущільнення і склад ущільнювача, технологія захисту монтажного шва. Усе це допоможе зробити так, щоб змістилася точка роси, конденсат на вікнах у результаті чого випадати не буде.

Це досить складний алгоритм. Спочатку визначається необхідний коефіцієнт опору теплопередачі або його зворотна величина – коефіцієнт теплопередачі. Для більшості кліматичних зон України коефіцієнт опору теплопередачі рекомендується вибирати не нижче 0,75 м2*К/Вт для опалювальних приміщень. Далі визначається структура огороджувальної конструкції – в даному випадку, віконного модуля з урахуванням всіх компонентів і монтажного шва. А у витоку всього розрахунку лежить поняття, що таке точка роси.

Як показує практика, оптимальні параметри вікна – це п’ятикамерний профіль з ПВХ, 2 контури ущільнення, двокамерний склопакет завтовшки не менше 32 мм. Додаткові технології, такі як заповнення склопакета інертними газами, спеціальні селективні або мультифункціональні покриття на скло, тільки вітаються.

Якщо обрано правильну конфігурацію, виготовлення і установку виконано якісно, проблема «вікон, що плачуть», криється в не пов’язаних із конструкцією факторах.

Що робити, якщо випаровування на пластикових вікнах присутнє, а проблем з конструкцією немає?

Це явна ознака того, що слід відкоригувати температуру всередині приміщення і режим вентиляції. Будь-які розрахунки ведуться для нормальних умов, які регламентуються стандартами і будівельними нормами. Якщо параметри повітря не відповідають їм, логічно, що конструкція не впорається. Наприклад:

  • Для високої відносної вологості понад 60% точка роси виявиться набагато вищою.
  • Недостатній рівень опалення не здатний прогріти поверхню вікон до потрібного ступеня.
  • Вентиляція, що погано працює, не дозволяє своєчасно відводити відпрацьовані, перезволожені повітряні маси.

У такій ситуації ви помітите конденсат не тільки на вікнах, а й на зовнішніх стінах та іноді навіть на стелі. У цьому разі потрібно постаратися відновити нормальний мікроклімат. Хорошим рішенням буде утеплення зовні, яке зміщує точку роси подалі вглиб стінового заповнення, де неможливий контакт з повітрям. Незалежна додаткова вентиляція через провітрювачі або рекуператори повітря, регулярне провітрювання мінімум 2 рази на добу подбають про якісний склад повітря.

Розібравшись, від чого і як залежить точка роси, прийшов час знайти компанію, яка зробить для вас найкращі пластикові вікна

Вибір якісного металопластикового вікна та його професійне встановлення – це ключові чинники для боротьби із запотіванням. Вони забезпечують ефективну теплоізоляцію, підтримують правильний мікроклімат, запобігаючи утворенню конденсату, і підвищують комфорт у приміщенні. Компанія Ekipazh – найкращий підрядник, для якого важлива якість у довгостроковій перспективі. Звертайтеся до нас, і ми створимо відмінне скління за вашими індивідуальними вимогами.

Зробити замовлення!

щоб зробити замовлення або отримати консультацію експерта, заповніть, будь ласка, свої дані: