Інші, навпаки, надовго увійшли в ужиток і активно мігрують у нові технології, як це сталося з фрамугами, які часто встановлюються в пластикові вікна. У цій статті ми розповімо, навіщо вона потрібна, коли виправдовує витрати на монтаж, у чому її переваги.
Що таке фрамуга?
З цього приводу в багатьох джерелах існують розбіжності. Одні автори стверджують, що фрамугою може називатися тільки верхня частина вікна, що відкривається. У розумінні інших глухі секції також належать до цього типу віконних елементів. Пропонуємо звернутися до словників та інших джерел:
- Словник архітектурних термінів стверджує таке: «фрамуга – це нерухома або відкидна засклена рама над основною частиною дверей або вікна».
- Словник будівельника свідчить, що «фрамуга – це верхня засклена частина віконної палітурки. Іноді фрамуга встановлюється над стулками дверей.»
- У ДСТУ Б В.2.6-23, наприклад, наведено таке визначення: «фрамуга – стулковий елемент, що має відкидне відчинення, обмежений горизонтальним імпостом і коробом і призначений для провітрювання приміщення.»
Як бачимо, плутанина цілком зрозуміла. Але також слід розуміти, що виробники вікон керуються насамперед галузевими стандартами і для них найбільшу силу має останнє визначення. Під фрамугою в професійному середовищі розуміють саме відкидну горизонтальну стулку, розташовану у верхній частині віконної рами та інколи дверей.
Які існують види фрамуг?
Головна класифікація проводиться за формою цієї віконної секції. Найчастіше можна зустріти такі види фрамуг:
- Прямокутні, ширина яких значно більша за висоту. Висока популярність конструкції обумовлена простою технологією виготовлення і мінімальною ціною. Лаконічна сувора форма ідеально вписується в будь-який стиль архітектури та інтер’єру.
- Встановлення фрамуг арочної форми за популярністю перебуває на другому місці. Вони мають дуже елегантний вигляд. При цьому фрамужна фурнітура дозволяє зробити таку форму віконних секцій функціональною. Часто можна зустріти реалізацію, де відкривається не вся напівкругла верхня частина, а тільки її центральна частка.
- Квадрат зробить більш гармонійними дуже високі і вузькі вікна.
- Трапеції та інші багатокутники використовуються значно рідше. Вибираючи такі види фрамуг, слід забезпечити горизонтальну орієнтацію верхнього сегмента рами – на ньому буде розташовуватися ручка із запірним механізмом.
Не потрібно плутати фрамугу і кватирку. Перша завжди відкривається відкидним способом вниз або вгору, а друга – це звичайна поворотна стулка, тільки маленька.

Вибір фрамуг – це не тільки про форму, а й про фурнітуру
Монтаж фрамуг проводиться таким чином:
- По нижньому краю встановлюються спеціальні фрамужні петлі в кількості, необхідній для утримання конструкції наявних габаритів. Вони забезпечують легке відкидання секції без зайвих зусиль. Підйомний варіант відкривання використовується тільки на прямокутних або квадратних фрамугах.
- На протилежній частині розміщується ручка із запірним механізмом. Оскільки встановлення фрамуг зазвичай проводиться на великій висоті, виробники пропонують різні додаткові конструкції. Наприклад, можна встановити ручку з системою доводчиків значно нижче або вибрати електричний привід із дистанційним керуванням.
- Спеціальні обмежувачі відкривання – також обов’язковий елемент. Вони дають змогу утримувати фрамугу в потрібному положенні.
Монтаж фрамуг технічно складніший, ніж звичайного вікна. Ми рекомендуємо замовляти в Ekipazh послуги «під ключ» з комплексною гарантією.
Переваги фрамуг у сучасній архітектурі
Якщо ви шукаєте спосіб провітрювати приміщення, не створюючи протягів, вибір фрамуг буде найкращим рішенням. Це набагато безпечніше, якщо в будинку є маленькі діти або домашні тварини.
Також фрамуги можуть стати елементом дизайну, додаючи цікаві архітектурні акценти в інтер’єр та екстер’єр будівлі.
Ekipazh вміє працювати з нестандартними замовленнями будь-якої складності – залишайте заявку.